penuval

دمای کاری اکچویتور ها چقدر است؟

یکی از مولفه های اصلی در هنگام خرید اکچویتور های پنوماتیک و برقی و یا حتی هیدرولیکی توجه به دمای کاری آنها می باشد چرا که این موضوع می تواند در مواقعی موجب آسیب به عملگر و در نهایت نقص در عملکرد کامل سیستم شود. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم که “دمای کاری اکچویتور ها چیست” و چگونه باید باشد. با این بخش از مقاله پنوال با ما همراه باشید.

دمای کاری به چه معناست؟

دمای کاری به چه معناست؟

دمای کاری (Operating Temperature in actuators) از فاکتور های مهم در هنگام خرید اکچویتور ها بوده که بر خلاف میزان تحمل فشار در تمامی انواع اکچویتور ها به عنوان یک پارامتر قبل از خرید محسوب می شو اما میزان دمای کاری آنها با توجه به ساختار به کار رفته متفاوت است. زمانی که حرف از خرید عملگر های پنوماتیکی، برقی و یا هیدرولیکی می شود، خریدار با توجه به محیط و شرایط قرار گیری اکچویتور در خطوط تولید و همچنین نوع سیال از نظر دمایی، قطعه مورد نظر خود را انتخاب می کند.

میزان دمای مورد نیاز برای عملکرد عملگر ها بسته به جنس بدنه و منبع تغذیه وابسته است. مقدار دمایی که اکچویتور باید فعالیت کند اهمیت بسیاری دارد؛ در صورتی که دمای کاری از حالت نرمال پایین تر باشد عملگر به خوبی کار نمی کند و اگر بیش از حد نرمال بالاتر باشد، به عملگر آسیب جدی وارد خواهد شد.

میزان دمای کاری عملگر ها چقدر است؟

دمای کاری در اکچویتور های پنوماتیکی” به سه دسته بندی تقسیم می شود:

  • دمای استاندارد بین ۲۰- تا ۸۰+ درجه سلسیوس (۴- تا ۱۷۶+ درجه فارنهایت)
  • دمای پایین بین ۴۰- تا ۸۰+ درجه سلسیوس (۴۰- تا ۱۷۶+ درجه فارنهایت)
  • دمای کاری بالا بین ۲۰- تا ۱۶۰+ درجه سلسیوس (۴۰- تا ۱۷۶+ درجه فارنهایت)

علت تقسیم بندی دمای کاری به دلیل استفاده از متریال های مختلف در ساخت اورینگ های به کار رفته در اکچویتور پنوماتیکی است. دمای استاندارد برای این نوع عملگر ها معمولا برای اورینگ های (Nitrile Rubber) NBR یا لاستیک نیتریل مناسب است، دمای کاری پایین مناسب با اورینگ های سیلیکونی و دمای کاری بالا مناسب با اورینگ های ویتون است. اورینگ ها دور سیلندر های آلومینیومی درون عملگر پنوماتیکی تعبیه می شود و به طور کامل باید روان کاری شده تا از ایجاد اصطکاک و آسیب به موتور جلوگیری کند.

بر خلاف عملگر های پنوماتیکی، “دمای کاری در عملگر های برقی” تنها یک دسته بندی دارد؛ این میزان دما شامل ۲۰- تا ۸۰+ درجه سلسیوس می باشد. ساختار موجود در این نوع عملگر ها فاقد اورینگ بوده و چرخ دنده های موجود در آن باید در روغن های مخصوص روان کاری غوطه ور باشد تا آسیبی متوجه آن نشود.

اگر قبل از خرید انواع اکچویتور ها نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید می توانید با برقراری تماس با مجموعه پنوال با خیال راحت اقدام به تهیه قطعه مورد نظر خود کنید. کارشناسان ما در پنوال در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

تماس با پنوال