penuval

راهنمای جامع خرید کنترل ولو

کنترل ولو یکی از مهم ترین بخش های طراحی سیستم های فرآیندی می باشد و همانطور که از نام آن پیداست یکی از کلیدی ترین بخش ها برای کنترل عبور سیال و همچنین امنیت سیستم می باشد. سیستم کنترل ولو شامل بخش های مختلفی است که بنابر نیاز میتواند قطعات مختلفی را شامل شود. داشتن روش های کنترل کارامد و مناسب در سیستم شما قدم مهمی است اما انتخاب کنترل ولو مناسب با سیستم و سیال شما نیز حائز اهمیت است.

در این مقاله قصد داریم تا راهنمای جامع خرید کنترل ولو رو در اختیار شما قرار دهیم و به طور کل “نحوه انتخاب کنترل ولو” را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

انتخاب کنترل ولو به چه عواملی وابسته است؟

نحوه انتخاب کنترل ولو مورد استفاده شما به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ نوع سیال و فشار ان در هنگام عبور از خطوط تعبیه شده مهم ترین نکته در هنگام انجام این فرایند است. از آنجایی که ولو های صنعتی در اشکال گوناگون، توانایی های مختلف و همچنین متریال متنوع وارد بازار می شود، انچیزی که مسلم است این می باشد که بتوانیم هر شیر برقی را مطابق با روش تعیین شده تحت کنترل کامل بگیرید.

منظور از کنترل ولو چیست؟

منظور از کنترل ولو چیست؟

تمامی بخش هایی که به صورت الحاقی یا قابل نصب بر روی شیرآلات صنعتی قرار می گیرد تا کنترل حرکت دریچه و سیال را به طور کامل مدیریت کند، کنترل ولو (?What is Control Valve) می گویند. از آنجایی که تنوع شیرآلات صنعتی بسیار زیاد است، دریچه های ولو ها به شکل خطی یا دورانی تولید می شود. برخی دیگر از شیرآلات نیز با قابلیت دریچه های ارتجاعی ساخته می شوند که با نام دیافراگمی هم شناخته می شود.

شیر هایی که به عنوان کنترل ولو استفاده می شوند معمولا از نوع پنوماتیک بوده اما از انواع دیگر شیرآلات مانند هیدرولیک یا الکتریک هم مورد استفاده قرار می گیرد. علت اینکه شیر های کنترلی باید از پنوماتیک باشند، به این خاطر است که اگر به طور دستی باز و بسته شوند، دیگر نام ولو های کنترلی برای انها مناسب نخواهد بود. انواع شیر برقی پنوماتیک با توجه به میزان مقاومت و متریال به کار رفته قابل استفاده در خطوط هستند. کنترل ولو ها قابلیت پذیرش دستورالعمل ها را داشته و میزان فشار مورد نیاز برای لوله با توجه به سیال را تعیین میکند.

نحوه عملکرد کنترل ولو ها چگونه است؟

همانطور که گفته شد، کنترل ولو ها باید از نوع پنوماتیک باشند تا به طور اتوماتیک و با دستورالعمل باز و بسته شوند. این شیر ها قابلیت پذیرش دستورالعمل ها داشته و میزان فشار مورد نیاز برای خط لوله رو تعیین میکند. به این ترتیب، شیر مدام اختلاف فشار جریان عبوری و فشار را تعریف و کنترل میکند.

میزان فشار و جریان به صورت خودکار توسط این شیر ها مدیریت می شود و برای هر نوع فشاری در دسترس است. به این ترتیب، متناسب با سیال و اختلاف فشار دریچه کنترل ولو بازتر یا بسته تر خواهد شد، تا فشار عبوری تعیین شده یکسان شود و اختلاف فشار آن نیز به صفر برسد.

اجزای تشکیل دهنده شیر های کنترل کننده کدام اند؟

شیر های کنترل کننده دستگاه های مکانیکی هستند که برای فرایند هایی که نیاز به کنترل دارند مورد استفاده قرار می گیرند. اما این نام برای مجموعه ای از قطعات است که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. “اجزای تشکیل دهنده کنترل ولو ها” عبارتند از:

بدنه (Body)

بدنه یک ولو محل عبور سیالات را تشکیل میدهد و شامل کلیه قطعات متحرک و ثابت است که جریان سیال را کنترل می کند.

اکچویتور (Actuator)

یکی دیگر از اجزای مهم در کنترل ولو ها، اکچویتور پنوماتیکی یا الکتریکی می باشند که با استفاده از منبع تغذیه خارجی (هوا، برق یا آب) اجزای متحرک بدنه شیر را در یک موقعیت مطلوب قرار می دهد.

پوزیشنر (Positioner)

پوزیشنر یکی دیگر از اجزای کنترل ولو می باشد که از طریق فیدبکی که از سیستم کنترل دریافت می کند موقعیت دقیق کنترل ولو را تنظیم می نماید.

کنترل ولو چگونه فشار را کاهش می دهد؟

کنترل ولو چگونه فشار را کاهش می دهد؟

در قسمتی که پایین دیافراگم قرار دارد، فشار خروجی سوپاپ آن را به سمت بالا حرکت می دهد تا شیر را در حالت بسته قرار دهد. هنگامی که فشار خروجی به زیر نقطه تنظیم سوپاپ کاهش می یابد، فشار فنر در واقع به فشار خروجی غلبه کرده و ساقه سوپاپ را به سمت پایین فشار میدهد و در نهایت، شیر باز می شود.

انواع کنترل ولو

کنترل ولو ها به طور کلی به انواع مختلفی تقسیم می شود که با توجه به اشکال انها ویژگی ها و سیالات خاصی را پشتیبانی می کند:

کنترل ولو خطی

شیر های کنترلی خطی” (Linear) از نام انها پیداست، بدناوری با حرکت خطی داشته و سبب کنترل جریان می شود. این نوع شیر ها رایج ترین انواع ولو های کنترلی می باشند و معمولا مصرف بیشتری دارد. البته این نوع شیر ها برای سیالاتی با مشخصات خاص کاربرد دارد. برخی از مهم ترین ویژگی های کنترل ولو های خطی شامل موارد زیر است:

 • دارای مسیر عبور سیال ساده (Streamlined) می باشد.
 • در دسته بندی شیر های با قابلیت تعمیر پایین یا Low Recovery قرار می گیرد.
 • امکان استفاده در دبی های پایین
 • دارای طرح های مختلفی از Trim می باشد.
 • معمولا به صورت فلنچی یا رزوه ای ساخته می شوند.
 • سرپوش (Bonnet) ان قابل جداسازی است

کنترل ولو دورانی

کنترل ولو دورانی” بنداور هایی با قابلیت حرکت دورانی داشته اما از نظر ظاهری با ولو های خطی شباهت دارد. نحوه حرکت بنداور ها به هنگام چرخش دستگیره شیر متفاوت است. برخی از ویژگی های این نوع شیر ها:

 • مسیر حرکت سیال پر پیچ و خم است
 • سرپوش انها معمولا یکپارچه می باشد
 • امکان طراحی بدون فلنچ را فراهم می کند.
 • در دسته بندی شیر های با قابلیت تعمیر بالا یا High Recovery قرار می گیرد.
 • ظرفیت بیشتری نسبت به شیر های خطی دارد
 • سایش و خوردگی در این شیر ها کمتر است
 • برای سیالات دارای گل و لای هم مناسب است

تجهیزات جانبی مهم هنگام خرید کنترل ولو

لوازم جانبی و تجهیزاتی که معمولا همراه با کنترل ولو ها خریداری می شود شامل موارد زیر است:

 • پدال
 • کلید
 • براکت های نصب شیر
 • ابزار اندازه گیری
 • اپراتور

محدودیت های استفاده از کنترل ولو ها

برخی از “شایع ترین مشکلات استفاده از شیر های کنترلی” عبارتند از:

فلشینگ (Flashing)

زمانی که سیال وارد گذرگاه تنگ تریم در کنترل ولو ها می شود، انرژی جنبشی یا همان سرعت آنها افزایش پیدا می کند. طبق قانون بقای انرژی، انرژی پتانسیل یا فشار آن نیز باید به همان اندازه کاهش پیدا می کند. حال اگر سیال عبوری کنترل ولو ها یک مایع باشد و فشار مطلق آن به فشار کمتر از بخار ان برسد، مایع جوش امده و به سرعت تبدیل به بخار خواهد شد. به این ترتیب، فلوی عبوری از ولو خفه می شود. این جوش امدن سبب می شود تا ذرات زیرمایع به تریم ولو به سرعت اصابت کرده و در طول زمان به قطعات آسیب وارد می کند.

کاویتاسیون (Cavitation)

در صورتی که فلشینگ بروز پیدا کند، فشار در ناحیه پایین دست تریم ولو افزایش یافته و به بالاتر از فشار بخار مایع می رسد و بخار مجددا به شکل مایع در می آید. این پدیده کاویتاسیون نامیده می شود. در این حالت، میکروجت های حاصل از قطرات ریز مایع با سرعت بالایی به اجزای کنترل ولو برخورد می کنند. می توان گفت پدیده کاویتاسیون حتی از فلشینگ نیز مخرب تر است.

نویز ولو (Noise Valve)

نویز ولو به حالتی گفته می شود که صدا یا لرزش های ناخواسته ای به وجود امده و در عملکرد ولو خلال ایجاد می کند. موارد بسیاری سبب به وجود امدن نویز ولو می باشد مانند افت فشار بیش از حد، کاویتاسیون، سرعت بالای سیال، سیستم لوله کشی و …

فرسایش یا آسیب شیمیایی (Chemical attack and Erosion)

یکی از رایج ترین مشکلات کنترل ولو ها، فرسایش حاصل از برخورد ذرات جامد با تریم کنترل ولو بوده و از طرف دیگر وجود مواد و ترکیبات شیمیایی خورنده به مرور زمان به قطعات داخلی ولو آسیب خواهد زد.

نحوه انتخاب کنترل ولو ها

نحوه انتخاب کنترل ولو ها

برای انتخاب شیر های کنترلی ملاحظاتی وجود دارد که در وهله اول باید بر اساس نیاز ها و پارامتر های فرایندی تعیین می شود. در ادامه مواردی را بررسی خواهیم کرد:

 • میزان فلو یا جریان سیال: حداکثر و حداقل میزان جریان سیال برای اطمینان از اینکه شیر قادر به کنترل محدوده موردنظر می باشد یا خیر.
 • نوع ولو: انتخاب نوع ولو از نظر متریال به کار رفته، میزان خورندگی و ویسکوزیته، یا میزان تحمل فشار. همچنین میزان مقاومت در برابر فلشینگ و کاویتاسیون در انتخاب ولو
 • افت فشار: بررسی شرایط فشار در بخش های مختلف ولو و محاسبه میزان کاهش فشار آن
 • ظرفیت ولو: انتخاب ولو بر اساس نوع لوله و نرخ جریان که بتواند کنترل سیال را با دقت بیشتری انجام دهد.
 • سازگاری متریال: این مورد میزان خورندگی، ویسکوزیته و دمای سیال را نشان میدهد تا مقاومت و سازگاری متریال را بررسی کند.
 • کلاس نشتی: میزان نشتی شیر نسبت به سیالات مختلف
 • نوع اکچویتور: یکی از مواردی که باید در انتخاب کنترل ولو ها در نظر داشته باشید، نوع اکچویتور می باشد. پارامتر هایی مانند سیگنال کنترلی، پاسخ زمانی، منبع تغذیه و نیروی مورد نیاز در بررسی این مورد بسیار مهم است.
 • ایمنی: بهتر است قبل از خرید کنترل ولو ها تمامی ملاحظات ایمنی و استاندارد های ان را مورد بررسی قرار دهید.
 • هزینه: فاکتور هایی مانند هزینه خرید ولو، نصب و نگهداری، مصرف انرژی و دسترسی به قطعات یدکی را در نظر داشته باشید.

چه کنترل ولوی بخریم؟

در این مقاله “راهنمای کامل خرید کنترل ولو” را در اختیار شما قرار دادیم. اگر قصد دارید تا شیر های کنترلی برای خطوط تولیدی خود خریداری کنید اما نیاز به کمک دارید، می توانید با مجموعه پنوال تماس بگیرید. “پنوال” در تلاش است تا خدمات مناسب و باکیفیتی را در کنار فروش انواع شیرآلات صنعتی در اختیار مشتریان خود قرار دهد. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

تماس با پنوال