penuval

منظور از پنوماتیک چیست؟

واژه پنوماتیک شاید در نظر عموم مردم ملموس نباشد و در مواقعی نیز ناشناخته باشد اما قطعا اگر در حوزه قطعات صنعتی فعالیت داشته باشید در رابطه با آن شنیده اید. این عبارت نشان دهنده نوع عملکرد عملگر می باشد و در این مقاله قصد داریم تا آن را به شما توضیح دهیم. اگر تاکنون معنی واژه “پنوماتیک” را نمی شناسید، با ما همراه باشید.

پنوماتیک یعنی چه؟

پنوماتیک یعنی چه؟پنوماتیک (نیوماتیک) (?What is the meaning of Pneumatic) در زبان یونانی به معنی باد یا نفس میباشد , ولی در صنعت و فناوری امروز به معنی استفاده از هوای فشرده برای انتقال انرژی است . بدین ترتیب که هوا به وسیله ای یک کمپرسور فشرده شده  و در سیستم پنوماتیک که در پایین توضیح آن آمده مصرف میشود. به  علت مزایای خواص مانند بازده بالا , قابل کنترل بودن , سادگی تعمیر و  نگهداری و …. باعث شده تا امروزه در صنعت رواج بسیاری داشته باشد.

پنوماتیک شامل چیست؟

پنوماتیک شامل چیست؟هر “سیستم پنوماتیک” شامل سه قسمت عمده میباشد:

  • تولید هوای فشرده

معمولا این کار توسط کمپرسور انجام می شود ولی در موارد خاص میتوان از سیستم های دیگری نیز بهره گرفت؛ مانند انتقال هوای فشرده با مخزن.

  •  توزیع هوای فشرده

توزیع هوای فشرده در سیستم پنوماتیک یکی از مهمترین بخشهای طراحی  و اجرای یک سیستم پنوماتیکی است . انتخاب صحیح قطر شیلنگها, انتخاب صحیح سایز شیر آلات و ریگلاتورها و موارد دیگر در طراحی یک سیستم  پنوماتیک بسیار مهم میباشد . در تصویر زیر یک مدار ساده پنوماتیکی نشان داده شده است .

  • کنترل کننده ها و انجام دهنده ها

در هر سیستم پنوماتیک برای کنترل سرعت و یا قدرت انجام دهندها از دو ابزار عمده استفاده میشود . با توجه به فرمولهایی که در زیر آورده شده میتوان با کم کردن یا زیاد کردن فشار هوا قدرت انجام دهنده را کم یا زیاد کرد. برای این منظور معمولا از ریگلاتورهای فشار شکن استفاده میکنند . البته ریگلاتورها وظیفه دیگرشان ثابت نگاه داشتن فشار هوای سیستم میباشد. برای مثال اگر هوای فشرده سیستم شما توسط یک کمپرسور ۶ الی ۸ بار تولید میشود. یعنی کمپرسور در ۶ بار روشن شده و در ۸ بار  خاموش میشود ( بصورت اتوماتیک ) سیستم با یک اختلاف دو بار (کیلو  گرم بر سانتیمتر مربع ) مواجه میشود که باعث نوسان قدرت و سرعت  انجام دهنده ها میشود.
در یک سیستم در یک سیستم پنوماتیک معمولا یک ریگلاتور اصلی و احتمالا از چند ریگلاتور فرعی استفاده میشود ضرورت دارد که ریگلاتور اصلی همراه با واحد مراقبت استفاده شود. واحد مراقبت, رطوبت هوای فشرده را گرفته و آن را تصفیه میکند و نیز با مخلوط کردن هوا با روغن باعث طول عمر بیشتر سیستم میشود . ا از دیگر کنترل کننده ها میتوان به انواع فلو کنترل ها و یا فلو اگزوزها  اشاره کرد. بیشترین کاربرد انجام دهنده ها در صنعت, استفاده از انواع جکهای پنوماتیکی است. جکها در مدلهای گوناگون و بسیار متنوع تولید میشوند که میتوان به جکهای قلمی, رادلس ( بدون شافت ), کامپکت و ….ا اشاره کرد. از دیگر انجام دهنده ها میتوان به چکشها, موتورهای پنوماتیکی و …. اشاره کرد .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

تماس با پنوال